• ساعت : ۸:۱۶:۴۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۱۰/۰۲ 
  • تعداد بازدید : 24473
  • کد خبر : ۱۴۲۸۹
مهلت صدور كارت هوشمند ملی

مدیرکل ثبت‌احوال استان کردستان گفت: کسانی که کارت ملی هوشمند دریافت نکرده‌اند، تا پایان امسال مهلت دارند برای صدور آن اقدام کنند زمان آن دیگر تمدید نمی‌شود.


20 درصد مردم کردستان برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام نکرده‌اند


به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، حسن صومی امروز در نشست خبری  خود با اصحاب رسانه با بیان اینکه «سوم دی‌ماه» یکصدمین سالروز تأسیس سازمان ثبت احوال است، اظهار داشت: شعار امسال روز ملی ثبت‌احوال، «یکصد سال تلاش، مدیریت هوشمند و هویت ایرانیان نام‌گذاری شده که در این راستا اقداماتی صورت گرفته است.

وی افزود: تشکیل 5 جلسه برنامه‌ریزی، حضور در گلزار شهدا، دیدار با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، رونمایی از اسناد هویتی شهیدان امجدیان و ترابیان، افتتاح دو دفتر پیشخوان جدید در بیجار و کامیاران، مصاحبه رادیویی، اهدای خون، معرفی آثار برگزیده و برگزاری مراسم تجلیل از کارکنان برتر ثبت‌احوال و مسابقات ورزشی از جمله برنامه‌های در نظر گرفته شده برای گرامیداشت روز ملی ثبت‌احوال در استان کردستان است.

آمار ولادت در کردستان 6.2 درصد کاهش یافت

صومی در بخشی دیگر از سخنان خود به آمار ولادت، وفات، ازدواج و طلاق در سطح استان اشاره کرد و گفت: در هشت ماهه نخست سال‌جاری 19 هزار و 195 واقعه ولادت در کردستان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6.2 درصد کاهش یافته است.

مدیرکل ثبت‌احوال کردستان با بیان اینکه 99.6 درصد از ولادت‌های استان در مهلت قانونی به ثبت رسیده‌اند، تصریح کرد: در هشت ماهه نخست امسال 9 هزار و 814 واقعه ولادت پسران و 9 هزار و 381 واقعه ولادت دختران به ثبت رسیده است که نسبت جنسی آنها 104 بوده یعنی در واقع در مقابل هر 100 واقعه ولادت دختران 104 واقعه ولادت پسران اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه شهرستان بانه با 22.6 و شهرستان بیجار با 14.5 بیشترین و کمترین نرخ ولادت را داشته‌اند، ادامه داد: میانگین سنی مادران استان 29.69 سال بوده و بیشترین واقعه ولادت از مادران مربوط به گروه سنی 25 تا 29 سال به ثبت رسیده است.

کاهش 2 درصدی ثبث واقعه وفات در کردستان

صومی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به آمار میزان وفات در استان افزود: در هشت ماهه نخست سال‌جاری، چهار هزار و 777 واقعه وفات در استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه 99.5 درصد از وفات‌ها در مهلت قانونی ده روزه به ثبت رسیده‌اند، اظهار کرد: در هشت ماهه نخست امسال دو هزار و 770 واقعه فوت مردان و دو هزار و 7 مورد فوت زنان داشته‌ایم که نسبت جنسی آنها 138 بوده یعنیدر واقع در مقابل فوت هر 100 خانم 138 فوت آقایان به ثبت رسیده است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان کردستان با بیان اینکه میانگین سنی مردان فوت شده 63.65 سال و زنان نیز 66.24 سال بوده است، اضافه کرد: شهرستان ‌بیجار با 5.8 و بانه با 2.9 به‌ترتیب بیشترین و کمترین وفات را در سطح استان داشته‌اند.


کاهش 6.9 درصدی آمار ازدواج در کردستان


وی در بخشی دیگر از سخنان گزارشی از آخرین وضعیت ازدواج و طلاق در استان را تشریح کرد و ادامه داد: در هشت ماهه نخست امسال، هشت هزار و 848 واقعه ازدواج در استان به ثبت رسیده که نرخ خام حاصل از ثبت ازدواج 8.1 در هزار بوده است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان کردستان اذعان کرد: آمار ازدواج صورت گرفته در هشت ماهه نخست سال‌جاری در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6.9 درصد کاهش یافته و نسبت به میانگین کشوری نیز هشت درصد کاهش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان قروه با 11.5 در هزار دارای بیشترین آمار ثبت ازدواج و بانه با 5.8 در هزار دارای کمترین آمار ثبت ازدواج در استان را داشته‌اند

صومی با بیان اینکه میانگین سن ازدواج‌های ثبت‌شده مردان استان 29.4 سال و زنان 24.78 سال بوده است، یادآور شد: بیشترین آمار ثبت شده‌ ازدواج مردان مربوط به گروه سنی 25 تا  29 سال در و زنان 20 تا 24 سال است.


افزایش 2 درصدی آمار طلاق در کردستان


وی همچنین به آمار طلاق‌ ثبت‌شده در استان اشاره کرد و افزود: در هشت ماهه نخست سال‌جاری دو هزار و 807 واقعه طلاق به ثبت رسیده که بر این اساس نرخ خام حاصل از ثبت طلاق 2.6 در هزار بوده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته در استان 2 درصد و در کشور 2.7 افزایش داشته است.

مدیرکل ثبت‌احوال کردستان با بیان اینکه شهرستان‌های قروه با 3.1 در هزار و سروآباد با 1.4 در هزار به ترتیب بیشترین و کمترین آمار طلاق در استان را به خود اختصاص داده‌اند، تصریح کرد: میانگین سن طلاق در مردان کردستانی 35.24 سال و زنان نیز 30.33 سال بوده و بیشترین آمار طلاق مردان مربوط به گروه سنی 30 تا 34 سال و زنان 25 تا 29 سال است.

وی با اشاره به اینکه 17.5 درصد از طلاق‌ها کمتر از یکسال زندگی مشترک داشته‌اند، اذعان کرد: در مجموع 52.6 درصد از طلاق‌ها مربوط به پنج سال اول زندگی بوده است.

صومی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به بیشترین فراوانی نام‌های مردان و زنان در سطح استان اعلام کرد: در هشت ماهه نخست سال‌جاری، محمد با 598 واقعه، آیهان با 322 واقعه، آراد با 237 واقعه، آرسام با 182 واقعه و هیراد 152 واقعه در پسران و آنیا با 276 مورد، باران 254 مورد، سوژین 183 مورد، سدِنا 179 مورد و بارین با 163 مورد در دختران بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده‌اند.

مدیرکل ثبت‌احوال کردستان در پایان سخنان خود با اشاره به آمار ثبت‌نام شدگان کارت ملی هوشمند گفت: یک میلیون و 256 هزار و 967 نفر کردستانی کارت هوشمند ملی دریافت کرده‌اند و در حال حاضر 257 هزار و 312 نفر یعنی 20.5 درصد برای دریافت کارت ملی هوشمند خود اقدام نکرده‌اند که این آمار بالاتر از میانگین کشوری است.

صومی اعلام کرد: کسانی که کارت ملی هوشمند دریافت نکرده‌اند، تا پایان امسال مهلت دارند برای صدور آن اقدام کنند زمان آن دیگر تمدید نمی‌شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.5.0
    V5.3.5.0