اطلاعات عمومی شهر بیجار كارفرما موظف به پرداخت حق‌ مسكن 300 هزار تومانی است
جمعه, 30 ارديبهشت 1401
  • ساعت : ۸:۳۹:۴۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۶/۲۴ 
  • تعداد بازدید : 27855
  • کد خبر : ۱۵۱۲۳
كارفرما موظف به پرداخت حق‌ مسكن 300 هزار تومانی است

کارفرما موظف به پرداخت حق‌ مسکن 300 هزار تومانی است

حق مسکن 300 هزار تومانی باید از این ماه در دستمزد شاغلان مشمول قانون کار اعمال و علاوه‌ بر آن، 400 هزار تومان معوقه تیر و مرداد نیز پرداخت شود.

به گزارش مهر، پس از گذشت ۶ ماه از سال بالاخره افزایش حق مسکن کارگران از ۱۰۰ هزار به ۳۰۰ هزار تومان به تصویب دولت رسید. مطابق با مصوبه دولت، حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی از تیر ماه قابل اعمال بوده و در همین راستا، کارفرماها باید معوقه ۴۰۰ هزار تومانی بابت ما به¬التفاوت حق مسکن دو ماه یعنی تیر و مرداد پرداخت کنند. از سویی دیگر نیز مولفه حق مسکن در فیش حقوقی شهریور ماه باید ۳۰۰ هزار تومان اعمال شود. با اعمال افزایش حق مسکن به ۳۰۰ هزار تومان، سرجمع افزایش دستمزد شاغلان قانون کار در سال جاری به ۱۰ درصد رسیده است.

در این بین، با توجه به اینکه برخی از کارفرمایان از پرداخت مولفه‌های مزدی همچون حق مسکن، بن و … سر باز می‌زنند و قانون را نقض قانون می‌کنند، این نگرانی وجود دارد که افزایش حق مسکن به ۳۰۰ هزار تومان نیز به سرنوشت بن و… دچار شود که در این رابطه یک کارشناس روابط کار به مهر می‌گوید: حق مسکن و بن از مزایای ضمن کار بوده و کارفرما موظف به پرداخت آنها همراه با حقوق پایه است.

به گفته وی، در صورت عدم پرداخت هر یک از این مولفه‌های مزدی از جانب کارفرمایان، کارگران می‌توانند در مراجع حل اختلاف اقدام به طرح دعوی کنند.
امتیاز :  ۲.۰۰ |  مجموع :  ۲

برچسب ها

    5.7.9.0
    V5.7.9.0